Zobacz gdzie Polacy wyjeżdzają najchetniej i pracują za granicą?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Z badań GUS wynika iż Polacy coraz częściej w celach zarobkowych wyjeżdżają za granicę i aż co dziesiąty Polak deklaruje, że pracował za granicą. Można śmiało stwierdzić iż za chlebem wyjechało już nas około 3mln. Najchętniej wyjeżdżają ludzie młodzi w przedziale wiekowym 25-35. Może być to związane z brakiem perspektyw zatrudnienia w ojczyźnie. Również osoby w przedziale 18 do 24 wieku deklaruje podjęcie pracy za granicami naszego kraju.


Do takiego wniosku można dojść po zapoznaniu się najnowszymi danymi CBOS „Wyjazdy zarobkowe za granicę”. Dostrzegamy pewne fakty ,które są druzgocące, mianowicie ,że co dziesiąty dorosły Polak pracował za granicą. Natomiast jeden na stu Polaków deklaruje, że aktualnie przebywa za granicą w celach zarobkowym. Można doznać szoku, ponieważ w badaniu CBOS nie zostały uwzględnione osoby, które wyjechały na dłuższy czas, to znaczy osoby, które się osiedliły na „stałe”.

 

 

Wyjazd za granicę najczęściej podejmują ludzie młodzi ,być może związane jest to z brakiem perspektyw życiowych i braku doświadczenia w danym fachu. Z badań jednoznacznie wynika iż jedna czwarta młodych osób w przedziale wiekowym 25-34 lat pracowała za granicą w ostatnim czasie. Można dość do wniosku, że młodzi ludzie radzą sobie dobrze na zagranicznym rynku pracy i są bardziej elastyczni na zmiany niż ludzie starsi. Co jeszcze ciekawe zatrudnienie za granicą chętniej podejmują mężczyźni niż kobiety.

Wykształcenie nie odgrywa bardzo dużej roli w podjęciu pracy, ponieważ osoby z wykształceniem zawodowym i średnim technicznym również często podejmowali pracę za granicą. Fakty są jedne - na zatrudnienie mogą liczyć osoby z branż technicznych np. robotnicy wykwalifikowani i pracownicy usług.

Kierunki pracy Polaków to najczęściej : Niemcy 36%, Wielka Brytania 21%, Holandia 12%, Stany Zjednoczone 8%, Norwegia 8%, Włochy 7%, Francja 6%.

Ankietowani CBOS deklarowali iż najchętniej wyjeżdżają na krócej  niż 3 miesiące (39% ankietowanych). Natomiast na pracę za granicą w dłuższym okresie niż 3 miesiące do roku deklaruje 35%. Od roku do 2 lat 29%.

 

Z poniższych  danych można wywnioskować iż Polak wyjeżdża do Niemiec w celach zarobkowych na krótki okres czasu, natomiast Polak do Wielkiej Brytanii wyjeżdża na więcej niż 3 miesiące, najczęściej w celach osiedlenia się na stałe.

 

Natomiast w roku 2012 zmniejszył się o 4% odsetek osób wyjeżdżających i wracający do Polski.

 

Wnioski są jedne wstąpienie do UE przyczyniło się do zmniejszenia bezrobocia w Polsce, ponieważ strefa schengen ułatwia nam podróżowanie i podjęcie pracy w krajach w strefie UE. Blisko 3.4 mln naszych rodaków pracuje i pracowało poza naszymi granicami, nawet te statystyki mogą być większe, ponieważ badania zostały przeprowadzone w Polsce, a nie zagranicą. Porównanie jest jak stawianie diagnozy bez wyników badań. Gdyby nie UE to być może nie byłoby żadnych perspektyw dla młodych ambitnych ludzi a wskaźnik bezrobocia byłby znacznie większy niż jest obecnie.

zaloguj się:

Czytaj:

Prowadzenie firmy wymaga niemałych nakładów finansowych. Każdy przedsiębiorca wie dokładnie,...
Tematów kosztów pracy bardzo często jest poruszany w polskich mediach.
Poziom znajomości obcego języka określa się w międzynarodowej klasyfikacji. Jest...
Francja stanowi jedno z największych państw Unii Europejskiej, zarówno pod...
  Wyjazd za granicę może być ekscytującym przeżyciem i świetnym doświadczeniem.

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...