Nauczyciele mówią, że są przepracowani. Ile naprawdę pracują?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Wynika z danych Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) że 46 godzin – to średni tydzień pracy nauczyciela, . Według  badania, pedagodzy pracują o 6 godzin więcej niż urzędnicy. Natomiast więcej czasu zajmuje im praca w domu niż w szkole.

"Dziennik Gazeta Prawna" przyjrzała się nauczycielskiemu wykazowi pracy. Okazuje się bowiem, że niewiele ponad 30 proc. tego czasu to praca właśnie w klasie. Z kolei, natomiast przygotowanie do lekcji zajmuje nauczycielom średnio ponad 7 godzin tygodniowo!!! Tyle samo godzin trwa sprawdzanie prac domowych i klasówek.  3 godziny zajmuje tworzenie dokumentacji. Okazuje się, że najwięcej czasu w domu i w szkole spędzają poloniści, historycy i matematycy (to oni często powtarzają, że są przepracowani). Najmniej – nauczyciele WF. 
szkolna tablica
Badania na ten temat jakiś czas temu wykonano na zlecenie OECD (organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata). Okazało się wtedy, że polscy nauczyciele pracują właśnie najkrócej na świecie. Rocznie mogą  oni spędzić przy tablicy 489 godzin, wynikało z raportu. Przeliczając to  "zegarowo" to to 2 godziny i 42 minuty na dzień. Średnia dla krajów UE to 779 godzin czyli blisko pięć godzin dziennie. Natomiast w USA nauczyciele pracują 1100 godzin rocznie.  Badanie to nie uwzględniało pracy, którą wykonywali pedagodzy w swoich domach. 

W "Raporcie o stanie edukacji 2013" IBE czytamy też, że większość nauczycieli najczęściej prowadzi zajęcia metodą kreda plus tablica, zaniedbując przy tym działanie w grupach i pracę nad projektami. Przykładowo połowa lekcji polskiego polega na zapisywaniu notatek, które do zeszytu dyktuje nauczyciel. "Zmiana myślenia i sposobu pracy wymagałaby wysiłku i nowych kompetencji" - twierdzi na łamach „DGP” dr hab. Michał Fedorowicz, dyrektor IBE.System reklamy Test

zaloguj się:

Czytaj:

Młode mamy, które nie mają w pobliżu rodziców czy teściów...
Coraz to częściej zdarza się iż znajdujemy ciekawą ofertę pracy...
W Polsce mamy prawie 16 milionów dorosłych osób, które są...
Wielka Brytania od początku ostatniej fali emigracji była jednym z...
  Oszuści podszywają się pod agencje pracy  które legalnie oferują zatrudnienie...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;