Niższe składki ZUS nie tylko dla debiutantów.

Ocena użytkowników:  / 0

Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne przysługują przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Ale w niektórych wypadkach mogą z nich skorzystać i ci, którzy już mają doświadczenie w biznesie.

Osoby, które rozpoczynają działalnośćgospodarczą, mogą przez 24 miesiące płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość uzależniona jest z minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w danym roku. Różnica między kwotą płaconą przez początkujących a sumą, jaką ZUS-owi musi oddawać przedsiębiorca ze stażem dłuższym niż dwa lata, jest spora. W tym roku wyniesie ona łącznie (dla wszystkich 12 miesięcy) ponad 6,8 tys. zł.
Obniżonestawkiwracają po zakończeniu kooperacji z byłym pracodawcą


A w pewnych przypadkach z obniżonych składek mogą korzystać również ci, którzy są doświadczenie w biznesie. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy osoba prowadząca firmę rozpoczynała od współpracy z byłym pracodawcą, ale później z niej zrezygnowała.


Zgodnie z przepisami, z obniżonych stawek ZUS mogą mieć także osoby, które już prowadziły firmę, a ją zamknęły. Warunkiem jest, aby od zakończenia działalności do ponownego uruchomienia upłynęło 60 miesięcy, czyli pięć lat.

A ta zasada dotyczy tylko osób, które w przeciągu ostatnich 5 lat prowadziły działalność gospodarczą w kraju. Ci, którzy mieli firmę za granicą - w jednym z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (obejmuje poza UE także Norwegię, Islandię i Lichtenstein) lub w Szwajcarii - będą mogli skorzystać z niższych składek praktycznie od razu po uruchomieniu firmy w kraju. Po prostu zasada nieprowadzeniadziałalnościgospodarczej przez 60 miesięcy przed ponownym startem dotyczy wyłącznie firm podległych prawu polskiemu.

Przy decyzji o tym, czy od zamknięcia poprzedniej firmy upłynęło wymagane 60 miesięcy, ZUS bierze pod uwagę faktyczne zakończenie działalności, nie zaś wypełnienie obowiązków biurokratycznych. Tak wynik z wydanej przez lubelski oddział ZUS interpretacji (decyzja nr 1489/2012).

Żródło: http://biznes.interia.pl/firma/news/nizsze-skladki-zus-nie-tylko-dla-debiutantow,2054275,1852#iwa_item=2&iwa_img=0&iwa_hash=61107&iwa_block=business_newsSystem reklamy Test

zaloguj się:

Czytaj:

Każdy z nas ma wiele zalet. Wiedzą o tym nasi...
W obecnych czasach praktycznie nikt nie może być absolutnie pewien...
Otwarcie granic, kryzys gospodarczy, rosnące bezrobocie i niski poziom płac...
  Oszuści podszywają się pod agencje pracy  które legalnie oferują zatrudnienie...
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało specjalny poradnik dla Polaków...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;