Niższe składki ZUS nie tylko dla debiutantów.

Ocena użytkowników:  / 0

Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne przysługują przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Ale w niektórych wypadkach mogą z nich skorzystać i ci, którzy już mają doświadczenie w biznesie.

Osoby, które rozpoczynają działalnośćgospodarczą, mogą przez 24 miesiące płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość uzależniona jest z minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w danym roku. Różnica między kwotą płaconą przez początkujących a sumą, jaką ZUS-owi musi oddawać przedsiębiorca ze stażem dłuższym niż dwa lata, jest spora. W tym roku wyniesie ona łącznie (dla wszystkich 12 miesięcy) ponad 6,8 tys. zł.
Obniżonestawkiwracają po zakończeniu kooperacji z byłym pracodawcą


A w pewnych przypadkach z obniżonych składek mogą korzystać również ci, którzy są doświadczenie w biznesie. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy osoba prowadząca firmę rozpoczynała od współpracy z byłym pracodawcą, ale później z niej zrezygnowała.


Zgodnie z przepisami, z obniżonych stawek ZUS mogą mieć także osoby, które już prowadziły firmę, a ją zamknęły. Warunkiem jest, aby od zakończenia działalności do ponownego uruchomienia upłynęło 60 miesięcy, czyli pięć lat.

A ta zasada dotyczy tylko osób, które w przeciągu ostatnich 5 lat prowadziły działalność gospodarczą w kraju. Ci, którzy mieli firmę za granicą - w jednym z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (obejmuje poza UE także Norwegię, Islandię i Lichtenstein) lub w Szwajcarii - będą mogli skorzystać z niższych składek praktycznie od razu po uruchomieniu firmy w kraju. Po prostu zasada nieprowadzeniadziałalnościgospodarczej przez 60 miesięcy przed ponownym startem dotyczy wyłącznie firm podległych prawu polskiemu.

Przy decyzji o tym, czy od zamknięcia poprzedniej firmy upłynęło wymagane 60 miesięcy, ZUS bierze pod uwagę faktyczne zakończenie działalności, nie zaś wypełnienie obowiązków biurokratycznych. Tak wynik z wydanej przez lubelski oddział ZUS interpretacji (decyzja nr 1489/2012).

Żródło: http://biznes.interia.pl/firma/news/nizsze-skladki-zus-nie-tylko-dla-debiutantow,2054275,1852#iwa_item=2&iwa_img=0&iwa_hash=61107&iwa_block=business_newsSystem reklamy Test

zaloguj się:

Czytaj:

Tworzenie biznes planu do urzędu pracy, to działanie, które czeka...
  Oszuści podszywają się pod agencje pracy  które legalnie oferują zatrudnienie...
Szara strefa to pojęcie potoczne, które dotyczy różnego typu działań...
Ten zawód to idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych i pomysłowych,...
Jeżeli spędzasz każdego dnia wiele godzin przed ekranem swojego monitora,...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;