Praca za granicą - wymagania językowe

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Poziom znajomości obcego języka określa się w międzynarodowej klasyfikacji. Jest to klasyfikacja, która uwzględnia stopień komunikacji, znajomości słów, gramatyki. Istnieją różne poziomy: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Najniższy stopień znajomości języka to stopień A1, najwyższy to stopień C1.

 

A1: Radzenie sobie w życiu codziennym


Poziom A1 określa, że osoba posługująca się obcym językiem potrafi rozpoznawać podstawowe zwroty i wyrażenia używane w obcym kraju. Potrafi poradzić sobie w miejscach publicznych, np. podczas robienia zakupów. Taka osoba może pracować w rolnictwie, a także przy wykonywaniu prostych robót ręcznych, rozumie pracodawcę. Pracodawca musi mówić do takiej osoby powoli, wyraźnie i musi używać prostych wyrażeń.

A2: Wchodzenie w prostą rozmowę


Osoba, która ma poziom umiejętności językowych A2 potrafi nawiązywać proste rozmowy, potrafi sprawnie się przedstawić i przekazać o sobie podstawowe informacje. Potrafi też rozumieć nieco bardziej złożone wypowiedzi, które dotyczą codziennych tematów. A2 nie jest poziomem, który pozwala na pracę w sklepie, nie jest to także poziom predestynujący do sukcesu w pracy jako specjalista w jakiejkolwiek dziedzinie w obcym kraju. Osoba taka jest w stanie zrozumieć wszystkie etykiety, wdać się w wymianę podstawowych informacji na bardziej skomplikowanym poziomie niż osoba pozostająca na A1, jednakże niemożliwe jest swobodne czytanie artykułu w gazecie przy tej znajomości języka.

B1: sprawne rozmawianie


Osoba, która posiadła poziom językowy B1 jest w stanie swobodnie rozmawiać podczas pracy w restauracji, o ile nie są to tematy abstrakcyjne. Osoba taka będzie w stanie zrozumieć większość wypowiedzi, z którymi przychodzą do niej klienci w jakimkolwiek punkcie obsługowym - na lotnisku, w rejestracji hotelu, czy w biurze. Potrafi tworzyć spójne wypowiedzi na piśmie i w mowie o ile dotyczą one obszaru jej codziennej pracy. Jest w stanie wyrazić swoje poglądy, zrozumieć z grubsza swobodny strumień informacji słyszanej. Poziom wymagany dla kierowców, pracowników budowlanych.

B2 spontaniczne rozmowy z obcokrajowcami


Osoba znająca język na poziomie B2 to osoba, która rozumie złożone teksty i wypowiedzi o obcych jej tematach. Osoba taka ma znajomych obcojęzycznych. Pracownicy wykonujący proste prace biurowe, pozostający w kontakcie z petentami są proszeni o poziom B2. Jest to poziom obejmujący znajomość słownictwa technicznego - biznesowego, medycznego. Dlatego pracownik techniczny, pomoc medyczna, pracownik w magazynie, ratownik medyczny musi znać angielski na tym poziomie.

 

Zobacz: oferty pracy za granicą Niemcy.

 

C1 czytanie miedzy słowam

Osoba, która zna język na poziomie C1 jest w stanie wyczytać z tekstu treści wyrażone między słowami. Znając język na tym poziomie jesteśmy w stanie czytać z przyjemnostką książki. Angielski na poziomie C1 muszą znać specjaliści: pielęgniarki, lekarze, pracownicy branży IT, dziennikarze, managerowie. Osoba na poziomie C1 musi umieć budować bardzo złożone wypowiedzi na tematy specjalistyczne.

C2: osoba rozumie praktycznie wszystko, co dzieje się w obcym języku.

Jest to taki poziom, dzięki któremu osoba może przeczytać lub usłyszeć komunikat, a następnie potrafi go streścić wyjaśniając i rozwijając ukryte tezy w nim zawarte. Osoba taka potrafi płynnie wyrażać co myśli. Jest to szczyt umiejętności językowej, którym powinni posłużyć się pracownicy umysłowi - psychologowie, architekci i zawody zaufania publicznego.

zaloguj się:

Czytaj:

Biznes plan, to podstawowy dokument, który należy sporządzić przed rozpoczęciem...
Poziom znajomości obcego języka określa się w międzynarodowej klasyfikacji. Jest...
Jeżeli masz zamiar ubiegać się o pracę w nowej firmie,...
Szukasz pracy to możesz spróbować swoich sił w usługach sprzątających.
  Niespodzianki, jakie czekają nas w procesie aktywnego poszukiwania pracy potrafią...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...