Praca za granicą - wymagania językowe

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Poziom znajomości obcego języka określa się w międzynarodowej klasyfikacji. Jest to klasyfikacja, która uwzględnia stopień komunikacji, znajomości słów, gramatyki. Istnieją różne poziomy: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Najniższy stopień znajomości języka to stopień A1, najwyższy to stopień C1.

 

A1: Radzenie sobie w życiu codziennym


Poziom A1 określa, że osoba posługująca się obcym językiem potrafi rozpoznawać podstawowe zwroty i wyrażenia używane w obcym kraju. Potrafi poradzić sobie w miejscach publicznych, np. podczas robienia zakupów. Taka osoba może pracować w rolnictwie, a także przy wykonywaniu prostych robót ręcznych, rozumie pracodawcę. Pracodawca musi mówić do takiej osoby powoli, wyraźnie i musi używać prostych wyrażeń.

A2: Wchodzenie w prostą rozmowę


Osoba, która ma poziom umiejętności językowych A2 potrafi nawiązywać proste rozmowy, potrafi sprawnie się przedstawić i przekazać o sobie podstawowe informacje. Potrafi też rozumieć nieco bardziej złożone wypowiedzi, które dotyczą codziennych tematów. A2 nie jest poziomem, który pozwala na pracę w sklepie, nie jest to także poziom predestynujący do sukcesu w pracy jako specjalista w jakiejkolwiek dziedzinie w obcym kraju. Osoba taka jest w stanie zrozumieć wszystkie etykiety, wdać się w wymianę podstawowych informacji na bardziej skomplikowanym poziomie niż osoba pozostająca na A1, jednakże niemożliwe jest swobodne czytanie artykułu w gazecie przy tej znajomości języka.

B1: sprawne rozmawianie


Osoba, która posiadła poziom językowy B1 jest w stanie swobodnie rozmawiać podczas pracy w restauracji, o ile nie są to tematy abstrakcyjne. Osoba taka będzie w stanie zrozumieć większość wypowiedzi, z którymi przychodzą do niej klienci w jakimkolwiek punkcie obsługowym - na lotnisku, w rejestracji hotelu, czy w biurze. Potrafi tworzyć spójne wypowiedzi na piśmie i w mowie o ile dotyczą one obszaru jej codziennej pracy. Jest w stanie wyrazić swoje poglądy, zrozumieć z grubsza swobodny strumień informacji słyszanej. Poziom wymagany dla kierowców, pracowników budowlanych.

B2 spontaniczne rozmowy z obcokrajowcami


Osoba znająca język na poziomie B2 to osoba, która rozumie złożone teksty i wypowiedzi o obcych jej tematach. Osoba taka ma znajomych obcojęzycznych. Pracownicy wykonujący proste prace biurowe, pozostający w kontakcie z petentami są proszeni o poziom B2. Jest to poziom obejmujący znajomość słownictwa technicznego - biznesowego, medycznego. Dlatego pracownik techniczny, pomoc medyczna, pracownik w magazynie, ratownik medyczny musi znać angielski na tym poziomie.

 

Zobacz: oferty pracy za granicą Niemcy.

 

C1 czytanie miedzy słowam

Osoba, która zna język na poziomie C1 jest w stanie wyczytać z tekstu treści wyrażone między słowami. Znając język na tym poziomie jesteśmy w stanie czytać z przyjemnostką książki. Angielski na poziomie C1 muszą znać specjaliści: pielęgniarki, lekarze, pracownicy branży IT, dziennikarze, managerowie. Osoba na poziomie C1 musi umieć budować bardzo złożone wypowiedzi na tematy specjalistyczne.

C2: osoba rozumie praktycznie wszystko, co dzieje się w obcym języku.

Jest to taki poziom, dzięki któremu osoba może przeczytać lub usłyszeć komunikat, a następnie potrafi go streścić wyjaśniając i rozwijając ukryte tezy w nim zawarte. Osoba taka potrafi płynnie wyrażać co myśli. Jest to szczyt umiejętności językowej, którym powinni posłużyć się pracownicy umysłowi - psychologowie, architekci i zawody zaufania publicznego.System reklamy Test

zaloguj się:

Czytaj:

Praca stanowi bardzo ważną część naszego życia. Od tego jak...
Aby znaleźć dobrą pracę, samo bycie wybitnym specjalistą nie wystarczy.
Szara strefa to pojęcie potoczne, które dotyczy różnego typu działań...
Rejestracja czasu pracy jest obecnie standardem w większości firm w...
Szukanie pracy to stresujące i bardzo trudne zajęcie, z którym...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;