Praca dla budowlańców w Unii Europejskiej

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Zagraniczny rynek budowlany jest niezwykle chłonny, jeśli chodzi o przyjmowanie wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Co ważne, oferty pracy za granicą dla budowlańców nie dotyczą wyłącznie samych murarzy czy tynkarzy, ale również fachowców zajmujących się wykończeniami wnętrz. Pracy dla budowlańców na szczęście nie brakuje i co ważne, jest zazwyczaj bardzo dobrze płatna, zwłaszcza jeśli ktoś zna język – ma wtedy szanse nie tylko na zajęcie wyższego stanowiska, ale i automatycznie na wyższe zarobki.

Gdzie szukać pracy dla budowlańców?

Niedobór pracowników z branży budowlanej widoczny jest w całej Europie – nawet i w Polsce, gdzie jednak niskie stawki sprawiają, że fachowcy wolą wyjechać za pracą za granicę. Tam zaś z otwartymi rękami przyjmą ich na pewno pracodawcy z Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, Norwegii, Austrii, Holandii i Belgi, ale również z Czech, Portugalii i Irlandii. Co ciekawe, również budowlany rynek grecki otwarty jest na zagranicznych fachowców. Najlepszym miejscem do szukania ofert pracy jest oczywiście Internet, gdzie na specjalistycznych stronach zamieszczane są codzienne aktualne ogłoszenia związane z poszukiwaniem pracowników (na stałe lub sezonowych) zainteresowanych podjęciem pracy w sektorze budowlanym. Liczba ofert jest tak duża i zróżnicowana, że każdy znajdzie tam propozycje dla siebie – niezależnie od doświadczenia w zawodzie.Ile zarabia budowlaniec w UE?

Dla polskiego budowlańca niezwykle kuszące są stawki godzinowe proponowane przez zagranicznych pracodawców. W zależności od sektora budowlanego (murarstwo, tynkowanie, malarstwo etc.) stawki wahały się od 10 do nawet 35 euro brutto za godzinę! Pensja w dużej mierze zależy jednak od takich czynników jak wiek, doświadczenie w zawodzie, posiadane umiejętności i certyfikaty, znajomość języka oraz zajmowane stanowisko. Przeciętny polski murarz, który nie zna języka angielskiego, ale chce pracować na budowie w Anglii, może liczyć na stawkę rzędu 6-7 funtów brutto; po okresie próbnym, trwającym około trzech miesięcy, stawka podnoszona jest zaś do 8-14 funtów brutto. Na nieco niższe stawki może liczyć malarz (8-25 euro lub 5-7 funtów) oraz tynkarz (stawki w podobnych granicach). Duże zarobki czekają na operatorów maszyn budowlanych (15-40 euro i około 15 funtów), we Francji, Włoszech i w Niemczech zaś dużo zarobić mogą elektrycy, hydraulicy i gazownicy – w tych zawodach wymagana jest jednak znajomość obcego języka).

 

Zobacz: Praca dla budowlańców w Niemczech.Praca „na czarno” czy z umową”?

Przedstawiciele zawodów budowlanych w niektórych krajach – jak na przykład we Francji – zaczynają zwracać uwagę, że wielu budowlańców zza granicy podejmuje się pracy „na czarno”, a pracodawca nie odprowadza za nich żadnych podatków. Taka praktyka jest niestety bardzo częsta nie tylko we Francji, ale i w innych krajach UE i godzi również w samych pracowników. Niezarejestrowany budowlaniec nie ma bowiem żadnych praw socjalnych ani tym bardziej opieki medycznej w razie wypadku. Dlatego jeśli decydujemy się na wyjazd za granicę w celu pracy na budowie, warto wybierać tylko te oferty, które gwarantują uczciwą pracę na umowę i opiekę medyczną.

zaloguj się:

Czytaj:

Zagraniczny rynek budowlany jest niezwykle chłonny, jeśli chodzi o przyjmowanie...
Pierwsze dni pracy nowo przyjętego pracownika są bardzo ważne z...
Wiele osób uważa, że krawiectwo to zawód, który odchodzi do...
Każdy z nas ma wiele zalet. Wiedzą o tym nasi...
Dla jednych wakacje to czas beztroskiego wypoczynku. Dla innych miesiące...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...