Dlaczego pracodawcy lubią umowy zlecenia?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Obecnie pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników na podstawie umów zleceń. Choć powszechne stosowanie takich umów jest szeroko krytykowane decyduje się na nie coraz więcej osób. Pracodawcy lubią takie umowy dlatego, że pozwalają im one ograniczać koszty. Taką umowę można zawrzeć na kwotę dużo niższą od płacy minimalnej a więc i składki oraz podatek będą niższe. Są także sytuacje kiedy umowa taka będzie bez kosztowa.

 

Dotyczy to osób uczących się, które nie skończyły 26-lat. Umowa zlecenie to także mniej formalności do wypełnienia. Nie trzeba prowadzić akt pracowniczych, ewidencji czasu pracy, wydawać odzieży roboczej. Pracodawca nie musi także myśleć o badaniach wstępnych ani finansować szkoleń. Osoba zatrudniona w ten sposób nie korzysta z urlopów co również jest wygodne dla pracodawcy. Taka umowa zawierana jest z reguły na krótkie okresy co jest bardzo wygodne, bo gdy pracodawca nie jest zadowolony z danej osoby, może szybko jej się pozbyć.

 

Czytaj: Ciekawa praca w Austrii.

 

Niestety co dobre dla pracodawcy niekoniecznie jest dobre dla pracownika. Jeśli umowa była zawarta na niską kwotę, nie było więc możliwości odprowadzania składki na fundusz pracy a wtedy pracownik po odejściu nie ma szansy na zasiłek dla bezrobotnych.

zaloguj się:

Czytaj:

Królestwo Belgijskie (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien), państwo...
Składanie życiorysu potocznie zwanego CV podczas starania się o pracę...
Emigracja to zjawisko, które znane jest w naszym kraju od...
  Niespodzianki, jakie czekają nas w procesie aktywnego poszukiwania pracy potrafią...
Każdy pracownik, posiadający umowę o pracę ma prawo do corocznego...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...