Jak sprawdzić przyszłego pracodawcę?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Coraz to częściej zdarza się iż znajdujemy ciekawą ofertę pracy jednak bardzo często okazuję się ,że atrakcyjna oferta i przyszły pracodawca to wielkie oszustwo. Czy jest możliwość zapobiegnięciu tego typu incydentu i czy możemy uchronić się przed oszustem?

 

 


Wyjeżdżając gdziekolwiek do pracy i podejmując pracę powinniśmy wybadać naszego przyszłego pracodawcę czy nie ma wobec nas złych intencji. Powinniśmy się uchronić od pochopnych decyzji, które mogą okazać się tragiczne w skutkach. Oszuści żerują na czyimś nieszczęściu często widzą iż człowiek w potrzebie jest dla nich  idealnym kąskiem. Taka ofiara może popełnić błąd.Więc co powinniśmy zrobić aby nie paść ofiarą oszusta?
Powinniśmy zbadać firmę , poprosić o NIP, Regon lub nazwę firmy, bo jeśli zatrudnia pracowników musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Sprawdzamy wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wpis w  Krajowym Rejestrze Sądowym ceidg.gov.pl.  Jeśli firma, w której chcemy się zatrudnić nie chce udostępnić tych danych lub podaje nie poprawne dane lub mamy wątpliwości nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji.  Jeśli zatrudniamy się przez Agencje Pracy powinniśmy sprawdzić  czy agencja posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wykaz Agencji Pracy znajdziemy na kraz.praca.gov.pl.Warto także poprosić o numery telefonów przedsiębiorców zagranicznych oraz osób, które już pracowały lub podjęły pracę za pośrednictwem akurat tej agencji pracy i mogą to potwierdzić. Takie informacje  można posiąść poprzez fora internetowe o pracy za granicą, na których wiele osób dzieli się swoim doświadczeniem. Pamiętajmy też, że polski pośrednik pracy nie może skierować nas do pośrednika zagranicznego.

 Czego nie może Agencja Pośrednictwa Pracy ?
Nie musimy Agencji pośrednictwa pracy w Polsce płacić za znalezienie pracy. Natomiast  Agencje pośrednictwa pracy żądać mogą zapłaty za koszty wydanie wizy,  dojazdu i powrotu, tłumaczenie dokumentów, badania lekarskie, jednak te punkty muszą być wyszczególnione w umowie. Powinniśmy  porównać, ile te opłaty wynoszą w innych podobnych instytucjach. Wątpliwość powinno u nas budzić, jeśli opłaty są zbyt niskie lub zbyt wysokie. Również powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, kiedy  pośrednik żąda opłat za stancje przed wyjazdem do pracy. Przeważnie uiszczamy opłaty kiedy docieramy na miejsce lub kiedy już mieszkamy na miejscu od dłuższego czasu. Jeśli zapłacimy za lokal wcześniej, przykładowo przelewem lub przekazem  kontakt z naszym pośrednikiem może się szybko zakończyć. Agencja nie może też pobierać opłat z tytułu wynajmu lokalu, przedpłat, kaucji, rekrutacji, usług pocztowo-telekomunikacyjnych, reklamy oraz ogłoszeń prasowych.

 

 

zaloguj się:

Czytaj:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na...
Najniższa krajowa w poszczególnych państwach UE, wiadomo że Polacy nie...
Obecnie na polskim rynku ciężko jest znaleźć pracę, która odpowiadałaby...
Aby starać się o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii trzeba: *w...
Kiedy pali się grunt pod nogami i potrzebny jest szybki...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...