Przyczyny istnienia szarej strefy w zatrudnieniu.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Szara strefa to pojęcie potoczne, które dotyczy różnego typu działań prowadzonych z pominięciem oficjalnych przepisów. Szara strefa to przede wszystkim sposób na uniknięcie różnego typu danin państwowych. W zatrudnieniu szafa strefa z reguły oznacza dwie sytuacje.

 

Pierwsza z nich to praca na czarno a więc bez żadnej umowy i bez oprowadzania podatków i składek. Druga sytuacja to zatrudnianie pracowników w taki sposób, że w dokumentach wszystko wygląda prawidłowo natomiast w praktyce pracodawca odprowadza niższe daniny niż powinien. Najczęściej jest tak, że pracownik jest legalnie zatrudniony i ma w umowie wpisane wynagrodzenie minimalne. Tymczasem pracodawca dodatkowe pieniądze płaci mu "pod stołem" i od tej części nie odprowadza składek ZUS i podatku dochodowego.

 

Czytaj: Praca w Niemczech

Ostatnio bardzo popularne są także umowy zlecenia na niskie kwoty czy zmuszanie pracowników do samozatrudnienia. Są to również działania, które mają na celu nieuczciwe zmniejszenie kosztów. Szara strefa w zatrudnieniu istnieje w Polsce dlatego, że mamy wysokie koszty pracy oraz skomplikowane prawo pracy. Przedsiębiorca ma do wypełnienia wiele biurokratycznych obowiązków a ponadto w wielu sytuacjach trudno jest zwolnić pracownika, który ma umowę na czas nieokreślony. Nieprawidłowości w zatrudnianiu wynikają także, że faktu istnienia dużego bezrobocia. W Polsce mamy obecnie rynek pracodawcy, dlatego wykorzystują oni sytuację i nie dają umów, bo wiedzą, że zawsze znajdzie się ktoś, kto zgodzi się nawet na pracę na czarno, byleby w ogóle pracować.

zaloguj się:

Czytaj:

Internet pomaga nam już w niemal każdej dziedzinie życia. Jest...
Spośród wielu elementów każdego biznes planu a szczególnie biznes planu...
Dobra wiadomość dla młodych ludzi. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o...
Jeżeli spędzasz każdego dnia wiele godzin przed ekranem swojego monitora,...
Emigracja to zjawisko, które znane jest w naszym kraju od...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...