Przyczyny istnienia szarej strefy w zatrudnieniu.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Szara strefa to pojęcie potoczne, które dotyczy różnego typu działań prowadzonych z pominięciem oficjalnych przepisów. Szara strefa to przede wszystkim sposób na uniknięcie różnego typu danin państwowych. W zatrudnieniu szafa strefa z reguły oznacza dwie sytuacje.

 

Pierwsza z nich to praca na czarno a więc bez żadnej umowy i bez oprowadzania podatków i składek. Druga sytuacja to zatrudnianie pracowników w taki sposób, że w dokumentach wszystko wygląda prawidłowo natomiast w praktyce pracodawca odprowadza niższe daniny niż powinien. Najczęściej jest tak, że pracownik jest legalnie zatrudniony i ma w umowie wpisane wynagrodzenie minimalne. Tymczasem pracodawca dodatkowe pieniądze płaci mu "pod stołem" i od tej części nie odprowadza składek ZUS i podatku dochodowego.

 

Czytaj: Praca w Niemczech

Ostatnio bardzo popularne są także umowy zlecenia na niskie kwoty czy zmuszanie pracowników do samozatrudnienia. Są to również działania, które mają na celu nieuczciwe zmniejszenie kosztów. Szara strefa w zatrudnieniu istnieje w Polsce dlatego, że mamy wysokie koszty pracy oraz skomplikowane prawo pracy. Przedsiębiorca ma do wypełnienia wiele biurokratycznych obowiązków a ponadto w wielu sytuacjach trudno jest zwolnić pracownika, który ma umowę na czas nieokreślony. Nieprawidłowości w zatrudnianiu wynikają także, że faktu istnienia dużego bezrobocia. W Polsce mamy obecnie rynek pracodawcy, dlatego wykorzystują oni sytuację i nie dają umów, bo wiedzą, że zawsze znajdzie się ktoś, kto zgodzi się nawet na pracę na czarno, byleby w ogóle pracować.

zaloguj się:

Czytaj:

Internet pomaga nam już w niemal każdej dziedzinie życia. Jest...
Kiedy pali się grunt pod nogami i potrzebny jest szybki...
Jeśli chcesz wyjechać do pracy do Holandii, musisz wiedzieć, że...
Jeżeli spędzasz każdego dnia wiele godzin przed ekranem swojego monitora,...
Pierwsze dni pracy nowo przyjętego pracownika są bardzo ważne z...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;