W przeciwieństwie do naszej ojczyzny w Niemczech nie ma minimalnego wynagrodzenia, natomiast wynagrodzenie minimalne jest określone tylko dla nie których branż, dotyczących głównie branż budowlanych dla m. in. następujących zawodów: malarzy i lakierników, dekarzy, elektryków, pracowników zajmujących się utylizacją i gospodarka komunalną. Stawki przestawia poniższy wykres:

Więc ile przeciętnie zarabia Niemiec pracujący na pełen etat? W 2010 roku statystyczny Niemiec zarabiał średnio 3227 EUR brutto miesięcznie, bez wliczania profitów jak dodatków na święta Bożego Narodzenia. Według niemieckiego urzędu statystycznego najwyższe miesięczne zarobki posiadali pracowniczy branży energetycznej gdzie ich pensje mogły opiewać na kwoty 4300 EUR brutto. Jednak są zawody gdzie zarabia się przeciętnie np. w gastronomi, gdzie średnia to 1930 EUR gdzie przeliczeniu na 1 godzinę pracy stawka 11 EUR na godzinę, nie robi piorunującego wrażenia gdzie w porównaniu do innych branż jak finansowej i ubezpieczeniowej stawka za 1 godzinę pracy wynosiła 25,5 EUR. Pensje innych branż można prześledzić na wykresie.

 

W jakich branżach i zawodach wynagrodzenie jest najwyższe? Najwięcej w 2010 roku zarobili osoby pracujący w branży chemicznej i farmaceutycznej oraz konsultingowych do 3700 EUR. Natomiast w branżach bankowej, energetycznej, oraz IT kształtuje się na średnim poziomie od 3200 do 3300 EUR. Jednak w Niemczech w całą pewnością największymi dochodami mogą pochwalić się Lekarze, tutaj pensje kształtują się od 6000 do 8800 EUR. Co można zauważyć to na poniższym wykresie.

 

Najmniej zarabiają pracownicy związani z branżami technicznymi jak: drukarstwie, ślusarstwie, przemyśle odzieżowym, przemyśle samochodowym, jak i gastronomicznym, natomiast na szarym końcu rolnictwo. Zarobki można wyczytać z poniższego wykresu.

 

1. Dane niemieckiego urządu statystycznego (Statistisches Bundesamt Deutschland), dostępne w internecie: www.destatis.de.
2. Lohnspiegel.de, Bruttomonatseinkommen von Ingenieurinnen und Ingenieuren, dostępny w internecie: www.lohnspiegel.de
3. www.boeckler.de
4. www.gehaltsvergleich.comSystem reklamy Test

zaloguj się:

Czytaj:

Osoby bezrobotne, zarejestrowane  w Powiatowych Urzędach Pracy, mogą obecnie otrzymać bezzwrotną...
Każdego roku dyskusje przed ustaleniem nowej płacy minimalnej wzbudzają spore...
Osoby starsze, które nie są już w stanie samodzielnie radzić...
Każdy z nas ma wiele zalet. Wiedzą o tym nasi...
Rejestracja czasu pracy jest obecnie standardem w większości firm w...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;