Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon?

 

Niespodzianki, jakie czekają nas w procesie aktywnego poszukiwania pracy potrafią czasem bardzo zaskoczyć. Kiedy zadzwoni do nas pracodawca, powinniśmy być przygotowani na wszelkie warianty, które może nam zaproponować. Jednym z nich jest telefoniczna rekrutacja. Niesie ona ze sobą wiele korzyści, dlatego warto być do niej dobrze przygotowanym i wykorzystać  okazję do jak najlepszego zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy.Kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której przyszły pracodawca postanowi przeprowadzić z nami pierwszą rozmowę rekrutacyjną przez telefon, powinniśmy skupić się na jej zaletach. Po pierwsze, nie musimy się przejmować własnym wyglądem ani strojem. Możemy odrzucić obawy, że mogłyby one wpłynąć na ocenę naszych umiejętności. Po drugie, daje nam to również możliwość ukrycia wszelkich oznak stresu, takich jak zamknięta postawa ciała, nerwowa mimika twarzy czy pocenie się. Jednak telefoniczna rekrutacja to także ryzyko, że nie uda nam się zaprezentować wszystkich naszych zalet. Zobaczmy zatem na co zwrócić uwagę, by wypaść jak najlepiej.

Gdzie i kiedy

Kiedy pracodawca decyduje się na przeprowadzenie wstępnej rozmowy rekrutacyjnej, poprzedza ją zwykle wcześniejszym kontaktem telefonicznym, bądź też umawia się z nami drogą mailową. Jeżeli mamy możliwość wcześniejszego umówienia się na konkretny dzień i godzinę powinniśmy zadbać o ciche i komfortowe miejsce. Jeżeli jednak zostaniemy zaskoczeni taką propozycją, a rozmowy nie będziemy mogli przeprowadzić, warto wytłumaczyć okoliczności, w jakich się znajdujemy i postarać się umówić na inny najbliższy termin odpowiadający obu stronom.

Merytoryczne przygotowanie

Jeżeli uda nam się umówić telefoniczną rekrutację na konkretny dzień, powinniśmy w pełni wykorzystać czas, jaki mamy na psychiczne przygotowanie. Poza zapewnieniem sobie cichego i wygodnego pomieszczenia powinniśmy również powtórzyć odpowiedzi na najbardziej popularne pytania zadawane przez pracodawców. Dodatkowym atutem może być wypisanie sobie wcześniej wszystkich najważniejszych informacji na temat firmy, z którą będziemy rozmawiać. Pamiętajmy również, iż fakt, że jesteśmy w pełni wyspani oraz najedzeni wpływa na poziom naszej koncentracji i reakcji.

Sprawdź się

Aby być bardziej pewnym siebie podczas rozmowy, możemy przeprowadzić próbę generalną nagrywając swoje wypowiedzi. Odsłuchując je z łatwością wyłapiemy wszelkie nieprawidłowości, których wcześniej nie zauważaliśmy oraz niedociągnięcia gramatyczne czy nawet nasze mlaśnięcia, gwizdy i świsty. Ćwiczenia poprawiające dykcję oraz emisję głosu również mogą nam pomóc podczas naszego wystąpienia.

Więcej porad na temat rekrutacji znajdziesz na www.grafton.pl

zaloguj się:

Czytaj:

Wiele osób uważa, że krawiectwo to zawód, który odchodzi do...
Internet pomaga nam już w niemal każdej dziedzinie życia. Jest...
Rejestracja czasu pracy jest obecnie standardem w większości firm w...
Dobra wiadomość dla młodych ludzi. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o...
Polacy mają opinie narodu wiecznie niezadowolonego. Faktycznie bardzo często narzekamy,...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...