Jak sobie radzić na bezrobociu?

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Bezrobocie to bardzo trudny czas dla każdego człowieka. Nieprzyjemna jest nie tylko świadomość braku pieniędzy, ale także braku zajęcia i uczestniczenia w życiu społecznym. Dla bezrobotnego niewygodne jest także to, że nigdy tak naprawdę nie wiadomo, ile jego bezrobocie potrwa. Niekiedy jest to zaledwie kilka tygodni jednak w polskich warunkach bezrobocie najczęściej trwa kilka miesięcy.

bezrobocie

Nie należy jednak się załamywać natomiast warto obmyślić plan działania. Najważniejsze jest szukanie pracy a więc roznoszenie CV, odpowiadanie na oferty przez Internet oraz osobiste szukanie pracy w swoim miejscu zamieszkania. Nie należy zapominać także o tym by o fakcie szukania pracy poinformować bliskich znajomych. Zwiększa to szanse znalezienia pracy, bo wtedy mogą oni nas poinformować, jeśli będą coś wiedzieć o wolnych stanowiskach albo wręcz zarekomendować komuś znajomemu. Oprócz szukania pracy należy zadbać o swoje finanse. Gdy nie mamy pracy musimy oszczędzać.

Ograniczamy, więc wszelkie zbędne wydatki takie jak używki czy niezdrowe jedzenie. W tym czasie zwykle musimy też ograniczyć rozrywki i turystykę. Szukając pracy docelowej w międzyczasie można zajmować się zajęciami dorywczymi jak weekendowa praca przy promocjach, prace ogrodnicze, dorywcze sprzątanie czy odśnieżanie. Na bezrobociu warto także podnosić swoje kwalifikacje. Można rozejrzeć się za bezpłatnymi kursami oraz samodzielnie odświeżyć sobie język obcy. Można też poznać jakiś nowy program komputerowy. Wreszcie bezrobocie to czas, kiedy trzeba zadbać o swoje samopoczucie.

 

Praca jak wiadomo jest dla nas bardzo ważna, dlatego wiele osób po jej stracie wpada depresję i z czasem traci motywację do przeglądania ofert. Nie warto jednak iść tą drogą, bo bezrobocie zwykle jest przejściowe a wolny czas warto dobrze wykorzystać. Oprócz poszerzania kwalifikacji można zająć się rozwojem osobistym i społecznym. Warto dużo czytać, odwiedzać wartościowe serwisy w sieci oraz poznawać nowe osoby, bo nigdy nie wiadomo, kto pomoże nam znaleźć nową pracę.

zaloguj się:

Czytaj:

Jeśli pracowałeś za granicą na umowę o pracę, warto rozeznać...
Każdego roku dyskusje przed ustaleniem nowej płacy minimalnej wzbudzają spore...
Szara strefa to pojęcie potoczne, które dotyczy różnego typu działań...
Ciekawostką jest to że podczas "straconej" dekady zaraz po ogłoszeniu...
Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...