Kilka sprawdzonych sposobów na rejestrację czasu pracy pracowników.

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Rejestracja czasu pracy jest obecnie standardem w większości firm w Polsce. Nie jest to nowy proceder, typowe rejestratory w postaci listy obecności można było spotkać już kilka, kilkanaście lat temu. Jednak nie we wszystkich zakładach pracy typowa lista z nazwiskami pracowników była sprawdzonym pomysłem. Dlatego też na rynku pojawiły się elektroniczne warianty rejestracji obecności i długości czasu pracy pracowników. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na rejestrację czasu pracy pracowników.

Najbardziej popularną metodą jaką jest rejestracja czasu pracy pracowników jest korzystanie z systemu z wykorzystaniem karty magnetycznej. Niewątpliwie plusem jest łatwość obsługi, a także to, że każdy z pracowników posiada swoją własną kartę, którą wystarczy jedynie ”wbić” w system. Dodatkowym plusem jest to, że wszystkie logowania pracowników są przesyłane i zapisywane w programie komputerowym.

Biometryczny system rejestracji czasu pracy jest nieco bardziej skomplikowany, ale zarazem dokładniejszy i bardziej sprawdzony. Biometryczne systemy rejestrujące czas pracy pracowników wykorzystują w swoim działaniu takie dane jak odcisk linii papilarnych, wygląd siatkówki czy w bardziej zaawansowanym stopniu nawet kształt ludzkiej twarzy. Ze względu na osobisty charakter wykorzystywanych w tym systemie danych, budzi on wiele kontrowersji wśród pracowników. Można jednak rzec, że jest to jeden z dokładniejszych metod ewidencji czasu pracy, gdyż nie sposób oszukać tego systemu. Każdy bowiem z odcisków palców nie jest możliwy do podrobienia przez innych pracowników.

Pracodawca może również skorzystać ze specjalnego programu zainstalowanego na komputerach pracowników. Każde odblokowywanie komputera informuje pracodawcę o czasie, w którym pracownik korzysta ze sprzętu, a co za tym idzie-pracuje.

W szczególnych rodzajach przedsiębiorstw pracodawcy korzystają również z tzw. bramek obrotowych. Ograniczenia takie spotkać można w dużej mierze w urzędach, jednak są wykorzystywane również w prywatnych firmach. Mają one działanie ochronne- w urzędach często bramkom obrotowym towarzyszą specjalne wizjery, sprawdzające czy potencjalni klienci nie posiadają niebezpiecznych przedmiotów.

Jednym ze starszych metod sprawdzania wydajności pracy pracowników jest monitoring. System wykorzystywany jest nie tylko w kwestii sprawdzania pracowników, ale również sprawdza się w innych przypadkach, na przykład w incydentach kradzieży czy sporów między pracownikami lub na linii pracownik- pracodawca.

Na rynku elektronicznym znaleźć można naprawdę dużo systemów ewidencji czasu pracy pracowników. W niektórych przypadkach wystarczy zwykła lista obecności, jednak szukając bardziej zaawansowanych metod wystarczy poszukać w sieci. Elektroniczne systemy monitorowania czasu pracy mają to do siebie, że zapisują dane i przechowują je w komputerze, co ułatwi późniejsze podliczenie czasu pracy, tym samym usprawniając pracę kadr firmy. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do dostępnych na rynku systemów ewidencji czasu pracy zawsze może rozważyć zlecenie stworzenia własnego programu, napisanego specjalnie dla swojej firmy.

Artykuł powstał przy współpracy z z firmą PTC SECURITY SYSTEMS dostawcą rozwiązań z zakresu rejestracji czasu pracy. Więcej na stronie firmowej http://biofinger.pl/

zaloguj się:

Czytaj:

Nikogo już nie dziwi fakt, że wielu Polaków decyduje się...
Pierwsze dni pracy nowo przyjętego pracownika są bardzo ważne z...
Dziecko chce nowy rower, a Ty nie masz pieniędzy? Weź...
Każdy z nas ma wiele zalet. Wiedzą o tym nasi...
Wiele osób uważa, że krawiectwo to zawód, który odchodzi do...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...