CV – ważny element w poszukiwaniu pracy.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Szukanie pracy to stresujące i bardzo trudne zajęcie, z którym do czynienia mają nie tylko osoby bezrobotne, ale i chcące zmienić pracę. Codzienne i systematyczne przeglądanie ogłoszeń oraz rozsyłanie swoich aplikacji to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na znalezienie etatu. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, na samym początku należy przygotować swoje curriculum vitae.

Każdy kandydat powinien pamiętać, że CV jest najważniejszym i najwnikliwiej czytanym dokumentem aplikacyjnym, dlatego nad jego treścią i estetyką warto poświęcić dużo czasu. W Internecie można znaleźć wiele szablonów oraz poradników dotyczących pisania CV, z których warto i trzeba korzystać. Wygląd CV powinien być estetyczny, przejrzysty i czytelny. Informacje pogrupowane i uporządkowane, a treść ujęta w syntetyczny, ale i zrozumiały sposób. Niektóre osoby popełniają błąd już na etapie wypisywania danych personalnych, używając np. zdrobnień, pseudonimów lub niepoważnie brzmiących nazw adresów e-mail. Nasze dane powinny być pełne, oficjalne i precyzyjne. Szczególnie należy pochylić się nad doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami, które grają kluczową rolę w wyborze kandydata. Oprócz wypisania chronologicznego przebiegu kariery wg miejsca pracy i zajmowanego stanowiska, warto umieścić krótkie informacje o zakresie obowiązków i szczególnych osiągnięciach. Każda nasza dodatkowa umiejętność, nawet pozornie nie związana z daną pracą może również wpłynąć na postrzeganie naszej osoby przez rekrutera.

 

Informacje w CV powinny pokrywać się z rzeczywistością- nawet te dotyczące naszego hobby, gdyż będą weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Cała treść CV powinna zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach, przy czym nie wolno w tym celu zmniejszać drastycznie czcionki. Zbyt długie lub nieczytelne CV nie zostanie po prostu przeczytane. Umieszczanie zdjęcia nie jest konieczne, lecz jeśli pracodawca tego wymaga, należy umieścić w miarę najświeższe zdjęcie legitymacyjne lub paszportowe, które najbardziej odzwierciedla nasz obecny wygląd. Gotowe CV można dać do przeczytania bliskiej nam osobie, która spojrzy na dokument świeżym okiem i doradzi ewentualne poprawki.

zaloguj się:

Czytaj:

W jaki sposób wykorzystać zagraniczny wyjazd, by podszkolić swoje umiejętności...
Szukanie pracy to stresujące i bardzo trudne zajęcie, z którym...
Osoby poszukujące pracy często robią ten błąd, że składają swoje...
Młode mamy, które nie mają w pobliżu rodziców czy teściów...
Prowadzenie firmy wymaga niemałych nakładów finansowych. Każdy przedsiębiorca wie dokładnie,...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...