Ile powinna wynosić płaca minimalna w Polsce?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Każdego roku dyskusje przed ustaleniem nowej płacy minimalnej wzbudzają spore emocje. Jest mniej więcej tyle samo zwolenników podwyższania płacy minimalnej jak i przeciwników takich działań. Przeciwni są zwykle przedsiębiorcy, gdyż obawiają się oni, że przestanie być ich stać na legalne zatrudnianie ludzi. Wyższej płacy minimalnej chcieliby pracownicy oraz związki zawodowe. Z kolei ekonomiści twierdzą, że w Polsce płaca minimalna jest za wysoka jeśli weźmie się pod uwagę tempo wzrostu gospodarczego.

Z drugiej jednak strony wszyscy wiemy, że polska płaca minimalna nie pozwala na swobodne życie. Sprzeciw przeciwko znacznemu podwyższaniu tej płacy jest widoczny przede wszystkim u rządzących, którzy doskonale wiedzą, że taki wzrost trzeba czymś pokryć a kasa państwowa jest pusta. Dodatkowym problemem jest fakt, że od płacy minimalnej zależy wiele innych świadczeń. Niekontrolowane podnoszenie płacy minimalnej może więc odbić się czkawką, bo to właśnie od płacy minimalnej zależą odprawy a także wysokość składek dla przedsiębiorców przy małym ZUS-ie.

 

Jeśli chodzi jednak o wymiar społeczny to należy stwierdzić, że płaca minimalna powinna wynosić tyle, aby wystarczała na godne życia. Tak właśnie jest w bogatszych krajach zachodnich takich jak Wielka Brytania czy Irlandia. Płaca minimalna powinna wystarczyć na opłacenie rachunków mieszkaniowych bez względu na to czy ktoś ma swój dom, mieszkanie czy tylko wynajmuje jakiś lokal.

 

Poza tym płaca minimalna powinna wystarczyć na żywność, środki czystości, leki, ubrania, wyposażenie domu. Wskazane jest także by zostało na jakieś rozrywki czy krótki wyjazd. W Polsce stosunek płacy minimalnej do cen wynajmu mieszkań jest bardzo niekorzystny jednak miejmy nadzieję, że wkrótce się to zmieni.System reklamy Test

zaloguj się:

Czytaj:

  Oszuści podszywają się pod agencje pracy  które legalnie oferują zatrudnienie...
O przyszłości za granicą coraz więcej młodych Polaków myśli już...
Osoby poszukujące pracy często robią ten błąd, że składają swoje...
Obecnie na polskim rynku ciężko jest znaleźć pracę, która odpowiadałaby...
Bezrobocie to bardzo trudny czas dla każdego człowieka. Nieprzyjemna jest...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;