Opieka nad osobą starszą – praca czy powołanie?

Ocena użytkowników:  / 2

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo marzeń braknie im – słowa piosenki Jacques’a Brela dużo mówią o kondycji osób starszych, które czują się opuszczone i osamotnione. Jednak przeżywanie jesieni swojego życia może być bardzo kolorowe i wypełnione troską, wszystko zależy od osób, które będą ich otaczać, a coraz częściej są to wykwalifikowani opiekunowie osób starszych. Kim są i jakie obowiązki mają? Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo marzeń braknie im – słowa piosenki Jacques’a Brela dużo mówią o kondycji osób starszych, które czują się opuszczone i osamotnione. Jednak przeżywanie jesieni swojego życia może być bardzo kolorowe i wypełnione troską, wszystko zależy od osób, które będą ich otaczać, a coraz częściej są to wykwalifikowani opiekunowie osób starszych. Kim są i jakie obowiązki mają?

 

Osoby starsze, jakie znamy z reklam i większości filmów, to pełni radości, energii, humoru i zdrowia ludzie. Aktywni fizycznie, otoczeni gromadką wnucząt, spędzają czas pieląc ogródek lub przygotowując smakołyki dla najbliższych. Okazuje się jednak, że taki obraz to w większość przypadków mrzonka, a osoby starsze bardzo często nie są w stanie funkcjonować i mieszkać samodzielnie. Trudności sprawiają im najprostsze codzienne czynności, wymagają częstej pomocy i opieki. Obowiązki te spoczywają na barkach ich dzieci, najbliższych osób, które mogą im pomóc, jednak bardzo często zdarza się, że młodzi ludzie mają swoje życie, pracę, dom, obowiązki, które nie pozwalają im być w pełni dyspozycyjnymi dla starszych rodziców i dziadków. Z tego powodu coraz częściej najbliżsi starszych ludzi szukają pomocy w osobie opiekunek do osób starszych - osób, które będą w stanie poświęcić uwagę starszym ludziom, zapewnią im niezbędną pomoc w ich codziennym funkcjonowaniu. Duże zapotrzebowanie na taką pomoc jest szczególnie widoczne za naszą zachodnią granicą, np. w Niemczech, i tam też pracę odnajduje coraz więcej Polaków.

 

Opieka nad osobami starszymi to praca z osobami, którym dokucza wiele dolegliwości i chorób, jednak niezwykle ważne jest pamiętanie o tym, że praca opiekuna osoby starszej ma nie tylko sprawić, że jego funkcjonowanie będzie prostsze i komfortowe, ale ma polegać również, a może przede wszystkim, na tym, by ta osoba mogła pozostać jak najdłużej aktywna. Pomóc może w tym możliwość wyjścia z domu, spotkania innych ludzi, utrzymywania relacji w najbliższym otoczeniu, co często bez osoby opiekuna mogłoby być niemożliwe dla starszej osoby. Opiekun jest więc swego rodzaju aniołem stróżem, który pomaga, motywuje i aktywizuje starszą osobę. Niezwykle ważną rolę odgrywa także rozmowa z podopiecznym – bezcenna dla starszej i schorowanej osoby jest możliwość dialogu, wspomnień czy codziennych pogawędek.  Często demencja starcza wpływa na psychikę człowieka, zmienia on swoje nastawienie do świata, staje się często bardziej zamknięty. Dlatego ważne jest, by opiekunowie byli wsparciem i okazywali duże zrozumienie, cierpliwość i empatię swoim podopiecznym.

 

Jeżeli uważasz, że Twoim powołaniem jest pomoc osobom starszym, lubisz ludzi i chcesz, by stało się to Twoją pracą, ponadto nie obawiasz się wyjazdu za granicę, znasz język niemiecki na poziomie choćby komunikatywnym, a być może masz już doświadczenie w opiece nad starszymi osobami, wejdź na stronę www.opiekunki.aterima.pl, gdzie będziesz mógł znaleźć pracę opiekunki osób starszych w Niemczech. Portal oferuje mnóstwo ofert, aktualizowanych niemalże codziennie, które dopasujesz do swoich kompetencji i preferencji. Na portalu odnajdziesz także kontakt do konsultanta ARETIMA MED, który odpowie na twoje pytania, rozwieje wątpliwości, doradzi i pomoże w doborze oferty. Firma oferuje także kursy językowe dla kandydatów chcących przed wyjazdem podszkolić język i uzupełnić wiedzę. A najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać – korzystanie ze sprawdzonych ofert zapewnia Ci bezpieczeństwo i gwarantuje spokojny pobyt i uczciwą pracę. System reklamy Test

zaloguj się:

Czytaj:

Polacy mają opinie narodu wiecznie niezadowolonego. Faktycznie bardzo często narzekamy,...
Osoby poszukujące pracy często robią ten błąd, że składają swoje...
O przyszłości za granicą coraz więcej młodych Polaków myśli już...
Coraz więcej osób dostaje tzw. umowy śmieciowe, dzięki którym pracodawcy...
Biznes plan, to podstawowy dokument, który należy sporządzić przed rozpoczęciem...

najciekawsze:

Nie mówią prawie nic, bezradnie patrzą w krąg wyblakłym wzrokiem swym… Choć mogą forsę mieć, to przecież biedni są, bo...
;