Praca za granicą bez znajomości języków

Nikogo już nie dziwi fakt, że wielu Polaków decyduje się na zagraniczny wyjazd w poszukiwaniu pracy. Robią to zazwyczaj ludzie młodzi, którzy znają przynajmniej jeden obcy język i potrafią się w nim komunikować na tyle, aby bez problemu znaleźć pracę. Coraz częściej jednak na Polaków czeka też praca bez znajomości języków – przede wszystkim w branżach związanych z pracą fizyczną oraz w takich, w których nie trzeba spotykać się bezpośrednio z klientem.

Nie znasz języka? Pracuj na budowie!

Stereotyp Polaka pracującego za granicą prawie zawsze dotyczy typowego budowlańca. I faktycznie, wielu rodaków właśnie w budownictwie znajduje stałe zatrudnienie, ponieważ jest to branża, w której znajomość obcego języka nie jest wymagana (choć oczywiście dobrze widziana). Na Polaków czekają szczególnie oferty dla murarzy, cieśli i tynkarzy oraz malarzy w takich krajach jak Anglia, Irlandia, Niemcy i Hiszpania. Coraz częściej oferty dla budowlańców znaleźć można też w Czechach i we Francji, gdzie poszukiwani są specjaliści z zakresu elektryki i hydrauliki. Ponieważ praca na budowie i przy wykańczani budynków nie wymaga znajomości języka – chyba że zajmuje się wysokie stanowisko kierownika budowy – może ją podjąć praktycznie każdy, zwłaszcza jeśli ma w tym zawodzie wieloletnie doświadczenie.

Praca w rolnictwie bez znajomości językaObecnie jedną z najczęściej obleganych przez polskich pracowników rynków pracy zagranicznej jest rolnictwo. Szczególnie w krajach takich jak Norwegia i Włochy (zbiory owoców), Holandia, Belgia i Francja (praca przy zwierzętach) ceniony jest polski pracownik, który uchodzi wśród pracodawców za najbardziej doświadczonego i odpowiedniego do tego typu pracy. Aby zatrudnić się w gospodarstwach rolnych nie jest konieczna znajomość obcego języka, ponieważ pracownicy skupieni w grupach mają zazwyczaj własnego opiekuna, który załatwia za nich wszystkie formalne sprawy. Rolnictwo to współcześnie największy i najbardziej chłonny rynek dla Polaków pragnących podjąć pracę za granicą – zarobki nie należą do najmniejszych, a dodatkowo w grę wchodzi ubezpieczenie zdrowotne i w pełni legalna, opodatkowana praca. Szukając pracodawcy w tym sektorze warto skupić się najpierw na polskich firmach-pośrednikach, a dopiero później, po zbudowaniu za granicą własnej siatki kontaktów do pracodawców, można samemu poszukać lepiej płatnego zajęcia.

Hotele, hurtownie, szklarnie


Jeszcze inną opcją, rzadziej wybieraną przez Polaków nieznających obcego języka, jest praca w hotelach w charakterze sprzątaczek (głównie na nocnych zmianach), w barach i restauracjach na popularnych „zmywakach” oraz w służbach porządku publicznego (segregacja i przetwórstwo śmieci). Na osoby, którym nie odpowiada wizja takiej „brudnej roboty” czekają oferty z hurtowni i magazynów, gdzie do obowiązków pracownika należy pakowanie oraz segregowanie towarów lub w szklarniach, gdzie z kolei praca polega zazwyczaj na pielęgnacji roślin i krzewów. Ta ostatnia oferta wiąże się jednak z koniecznością posiadania przynajmniej minimalnego doświadczenia w zawodzie.

zaloguj się:

Czytaj:

Emigracja to zjawisko, które znane jest w naszym kraju od...
Prowadzenie firmy wymaga niemałych nakładów finansowych. Każdy przedsiębiorca wie dokładnie,...
Królestwo Belgijskie (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien), państwo...
Pierwsze dni pracy nowo przyjętego pracownika są bardzo ważne z...
Osoby poszukujące pracy często robią ten błąd, że składają swoje...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...